LECZENIE TRĄDZIKU

Światło IPL oddziałuje na metabolit bakterii Acne, odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych. Metabolit ten - porfiryny pod wpływem ciepła przyczynia się do powstania reaktywnych anionów tlenu. Beztlenowe bakterie Acne giną pod wpływem tych oksyanionów. W konsekwencji możemy zaobserwować wyciszenie istniejących i zmniejszenie powstawania nowych zmian.


Leczenie trądziku pospolitego przy pomocy urządzenia E-light Pro polega na niszczeniu szybko namnażających się bakterii odpowiedzialnych za zmiany zapalne skóry. Światło emitowane przez głowicę IPL i wzmocnione przez fale radiowe (RF) wnika aż 4mm w głąb skóry i powoduje eliminację drobnoustrojów. Działa więc podobnie do antybiotyków stosowanych w przypadku trądziku z tą różnicą, że nie występują w tym przypadku żadne skutki uboczne (niepożądane działanie antybiotyków na wątrobę, żołądek itd.). Jest to więc zabieg całkowicie bezpieczny.

Badania przeprowadzone w wielu ośrodkach na świecie wykazały osiągnięcie trzy razy szybszych efektów leczenia trądziku pospolitego urządzeniem E-light Pro, niż w przypadku tradycyjnych metod (wyraźna poprawa zmian – 60-80% - po serii naświetlań przeprowadzonych w ciągu 3-4 miesięcy). Bardzo spektakularne efekty uzyskuje się w leczeniu tą metodą trądziku ze zmianami ropnymi.

Leczenie trądziku różowatego polega na serii naświetlań obszarów dotkniętych trądzikiem przy pomocy urządzenia E-light Pro. Zabiegi wykonywane są co 3-4 tygodnie, aż do osiągnięcia znaczącej poprawy. Długie przerwy między zabiegami nie zmieniają skuteczności leczenia, lecz jedynie je wydłużają. Seria to ok. 4-5 naświetlań.

Seria zabiegów powoduje znaczne zmniejszenie zaczerwienienia skóry i wszelkiego rodzaju dolegliwości związanych z trądzikiem różowatym. Jeśli istnieje taka potrzeba - serię zabiegów należy powtórzyć za np. pół roku.

PRZECIWWSKAZANIA DO IPL:

·  ciąża, karmienie piersią,
·  stany zapalne skóry, przerwanie ciągłości naskórka, otarcia, zmiany na tle alergicznym,
·  stosowanie kosmetyków złuszczających (minimum tydzień przed zabiegiem),
·  stosowanie kremów zawierających retinol, isotretinoinę, kwasy owocowe, witaminę C itp. (minimum 1 miesiąc przed zabiegiem),
·  leczenie retinoidami doustnymi i witaminą K (przerwa 6 miesięcy),
·  leki zioła światło uczulające np. antybiotyki z grupy tetracyklin, cytostatyków, ziół takich jak dziurawiec, nagietek (przestać używać na 6 tygodnie przed zabiegiem),
·  osoby u których występuje nadwrażliwość na światło (porfiria, wielopostaciowe osutki świetlne, toczeń rumieniowaty, pokrzywka świetlna),
·  choroba nowotworowa,
·  cukrzyca,
·  epilepsja,
·  bielactwo (w rejonie skóry, który ma być poddawany zabiegowi),
·  depilacja woskiem lub pęsetą (przestać stosować na miesiąc przed zabiegami depilacji),
·  opalenizna (1 miesiąc przed i 1 miesiąc po),
·  antybiotyki,
·  aktywne implanty np. rozrusznik serca, pompa insulinowa,
·  choroby krwi (np. hemofilia), zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
·  zapalenie żył, żylaki (przy fotoepilacji),
·  trądzik różowaty (przy fotoodmładzaniu),
·  skłonność do powstawania bliznowców (keloidów),
·  opryszczka (Herpes simplex) – tylko w okolicach twarzy,
·  łuszczyca i liszaj płaski (aktywna faza choroby),
·  tatuaż w miejscu wykonywania zabiegu (przy depilacji owłosienia),
·  zaburzenia hormonalne, prowadzące do hirsutyzmu lub hipertrychozy,
·  leczenie steroidami w ciągu ostatnich 3 miesięcy.